Moze Twoja gra aktorska jest taka beznadziejna, ze nawet 5 letnie dziecko nie da sie nabrać;)
Byłaś zbyt mało przekonywująca, w bitwie o jej uwagę przegrałaś z ciastem
PRZEKONYWAJĄCA* LUB PRZEKONUJĄCA, PROSZĘ!!!
@up
przekonywający trafiający do przekonania, mający moc
przekonania o czymś;przekonujący,
przekonywujący (słowo często oceniane jako
niepoprawne)
oceniane jako niepoprawne, ale jednak jest dopuszczalne.
"PRZEKONYWAJĄCA"
nie ma takiego słowa
"przekonywująca"jest jak najbardziej poprawne
Grammar Nazi ma słuszność.
Młoda zaliczyła. W obliczu kryzysu należy przejąć kontrolę nad zapasami żywności;)
zbliza sie czas strzyzenia. no juz ustawiajcie sie w kolejce :D
Nie proś nie będę pisał niepoprawnie dlatego że ty tak prosisz, twoje poprawki są błędne
Nie ma racji
W sensie co? Raczej bardzo trudno udaje sie padaczkę. Nawet 4-latek to pozna jak udajesz.
Powtórzę: Grammar Nazi ma słuszność.
Słownik Poprawnej Polszczyzny wydawnictwa PWN z 1998 r. pod redakcją prof. dr. Witolda Doroszewskiego (wydanie osiemnaste, str. 587) mówi wyraźnie:
PRZEKONYWAĆ (czasownik niedokonany), przekonuję (nie: przekonywuję), albo przekonywam;przekonywaliśmy;przekonujący, przekonywający (NIE: PRZEKONYWUJĄCY).
Może zamiast pisać bzdury zajrzyj najpierw do słownika - takiego prawdziwego, bo w internecie każdy może zamieścić jakąś głupotę, chyba że od 1998 roku coś się zmieniło w naszym języku odnośnie poprawności tegoż słowa, ale nic mi o tym nie wiadomo. Jeśli tak się stało, wysil się i mnie przekonaj wiarygodnym źródłem, a nie cytatem z czyjegoś bloga.
P.S. Kropka po skrócie "dr"jest w tym wypadku jak najbardziej poprawna, gdyż mamy tu do czynienia z dopełniaczem (pod redakcją doktora).
Z punktu widzenia normy zapisanej w słownikach poprawnie jest przekonujący oraz przekonywający. Istnieje jednak w użyciu trzecia forma przekonywujący, ale pryncypialnie nastawieni językoznawcy dyskwalifikują ja jako kontaminację dwóch pierwszych.
"Myślę, że czas przyszedł, aby formę przekonywujący zaakceptować przynajmniej w tzw. normie potocznej. To samo dotyczy formy oddziaływujący, używanej na równi z oddziałujący i oddziaływający."- słowa profesora Mirosława Bańko, Polskiego językoznawcy i leksykografa, profesora nauk humanistycznych. Profesor Bańko W latach 1991-2010 był również zatrudniony w Wydawnictwie Naukowym PWN na które się powołujesz
Zgadza się, że jest różnica między językiem mówionym i pisanym. Język mówiony i język potoczny mają więcej praw niż język pisany. Coś można powiedzieć i nie ma błędu, natomiast nie można już tego napisać. Przykładem niech będzie popularne wyrażenie "idę na zakupy". W języku mówionym - jest to właśnie normą potoczną, natomiast napisać tak nie można, bo jest to błędem. W języku pisanym powinno być "idę po zakupy". To, że w użyciu jest trzecia forma od słów "przekonywający"i "przekonujący"- czyli "przekonywujący"wcale nie oznacza, że można użyć tego słowa w języku pisanym.
Zupełnie innym przykładem (jako ciekawostka, bo nie o tym mowa) niech będzie liczebnik 15. W języku mówionym prawidłowo jest powiedzieć "pietnaście", bez przesadnego uwypuklania "ę". W języku pisanym zaś byłoby to niemożliwe.
Są też rzeczy, które można napisać ale wymawiać nie należy
n.p. Spis dyżurek.
Wybacz, ale nie rozumiem Twojego wpisu.
Twoja argumentacja dotarła do mnie, masz rację, myliłem się. Dziękuje za porządne wyjaśnienie mojego błędu, dzięki temu więcej go nie popełnię.
Pięciolatke uczyć zachowań w sytuacji kryzysowej. Co za debilny pomysł
Najczęściej komentowane teksty | |
---|---|
Ostatnie 7 dni | |
Ostatnie 30 dni | |
Ogólnie |
Surowy_I_Nieczuly [YAFUD.pl] | 12 Kwietnia, 2015 22:49
Młoda zaliczyła. W obliczu kryzysu należy przejąć kontrolę nad zapasami żywności;)